Pazartesi , 26 Ocak 2015
SON YAZILAR

Moskova 2025: Yerel yönetimde dönüşüm

Rus hükümeti 2025 yılına kadar Moskova’nın gelişimi için yeni bir stratejiyi geliştiren bir proje üzerinde çalışmakta. Hedef Rusya’nın en büyük metropol şehrini tasarlamak, başkent Moskova’yı insan yaşamına “elverişli” hale getirmek ve post-endüstriyel Avrupa başkenti haline dönüştürmek. Bu hedefe ulaşabilmek için radikal bir değişime ihtiyaç var. Hükümet sonunda Moskova’yı ileriye taşımak için pek çok temel sorulara yanıt verilmesi gerektiğini ve bu bağlamda rehberlik ihtiyacı olduğunu fark etti. Ancak uzmanlara göre, başkentteki şu anki yönetim sistemi geçerli olduğu sürece bu projenin hayata geçmesi mümkün olmayacaktır. 90’ların ikinci yarısından itibaren bu tür stratejiler geliştirilmiş olmasına rağmen yönetimdeki sıkıntılardan dolayı hiçbiri hayata geçememiştir.

Bu yeni kalkınma stratejisinin temelleri 2001 yılının Temmuz ayında Rus Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi ile birlikte Ekonomi Yüksek Okulu tarafından atılmıştır. Şu anda ise Rus bilim adamlarına dünyadaki diğer şehirler için benzer projeler geliştiren Price Water House Coopers, Nomura Japon Araştırma Enstitüsü, Ernst & Young, Monitor Group ve Kenan Enstitüsü gibi bir dizi dünyanın önde gelen uluslararası şirketleri destek vermektedir. Aynı zamanda projenin gerçekleştirilmesi için akademisyenlerden oluşan uluslararası danışma konseyi de kurulmuştur. Bu bağlamda, kentsel planlama, sosyoloji, ekonomi bilim adamlarından oluşan proje uzmanları başkentin kalkınması hedefi için ekonomik transformasyonu önermektedirler. Rekabetçi olmayan ve sermaye-yoğun üretime dayalı girişimlerin (otomotiv, kimya ve petrokimya sanayi kuruluşları) şehir dışına çekilmesi düşünülürken “tüm kent ekonomisi için lokomotif olacak” sektörlerin şehir içinde geliştirilmesine vurgu yapılmaktadır. Bu sektörler BT hizmetleri, finansal hizmetler, sağlık ve ilaç, eğitim hizmetleri, turizm, kültür ve medya olarak belirlenmiştir.

Ancak uzmanlara göre, bu hedeflerin hayata geçmesi için Moskova’daki mevcut kamu yönetim sisteminin geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda ilk önce yerel yönetim sisteminin gelişmesi ve vatandaşların karar verme sürecine katılımlarının artırılması gerekmektedir. Moskova Belediye Başkan Yardımcısı A. Rakova vatandaşların karar alma sürecinde etkin olabilmeleri için aktif çalışmalara başladıklarını belirtmiştir. Ancak proje uzmanlarından Klimanova’ya göre bundan daha önemli olan yerel yönetim mercilerine ilk olarak kendi bütçe yönetme otoritesi ve yerel vergilerle bütçe oluşturma yetkisinin verilmesidir. Eğer bu hayata geçirilemezse başkentte tam anlamıyla yerel yönetim sistemin oluşturulması mümkün olmayacaktır[1]. Geçtiğimiz günlerde yerel yönetim yetki devrinde bazı adımlar atılmıştır. Temmuz ayında, Moskova Şehir Duması belediye vekillerine “il yönetim başkanlarının çalışmalarını denetlemek” hakkını veren yasayı onayladı. Yine de Klimanov bu alanda yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu düşünmektedir. Yaptığı açıklamada ilçe mühendisliği teşkilatı gibi bazı devlet kuruluşlarının da belediye mülkiyetine devredilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Klimanov’a göre başkentin gelişmesi için atılması gereken diğer bir adım ise Moskova Kalkınma Kurumu’nun oluşturulmasıdır. Bu çerçevede vatandaşlar ve sivil toplum kuruşları ile bir araya gelen devlet, Moskova’nın gelişiminde daha etkili olacaktır.

Bütün bu gelişmelere rağmen bazı uzmanlar başkent Moskova’nın post-endüstriyel Avrupa başkentine dönüşmesi sürecinde yerel yönetimlere yönelik gerçekleştirilecek reform sürecine şüpheli bir gözle bakmaya devam etmektedir çünkü Moskova yönetiminin kendi gücünü paylaşmak istemeyeceği açıktır. Ancak, belediye meclisinin yetkileri artıkça meclis üyelerinin de hırsı artıracağı için yönetime daha çok katılacakları yönündeki bir görüş de bulunmaktadır.

 

Nermin Mammadova

Stratejik Düşünce Enstitüsü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top